Nawigacja

Rodzaje cukrzycy

Zamieszczono: 11 grudzień

Objawy w przypadku cukrzycy są konsekwencją wysokiego poziomu glukozy. W zależności od przyczyny która doprowadziła do zaburzeń metabolizmu węglowodanów wyróżniamy cztery rodzaje cukrzycy.

Cukrzyca typu 1

Zwana jest również cukrzycą młodzieńczą. Powstaje ponieważ w młodym wieku doszło do zniszczenia komórek beta trzusykowych przez układ immunologiczny, w wyniku czego trzustka przestaje produkować insulinę. Chorzy na ten rodzaj cukrzycy muszą regularnie przyjmować zastrzyki insulinowe. Cukrzyca typu 1 jest dość łatwa do rozpoznania, ponieważ występują bardzo nasilone objawy podwyższonego poziomu cukru we krwi. Są nimi: zwiększone pragnienie, częste i obfite oddawanie moczu, zmęczenie i senność, powracające zakażenia skóry i narządów płciowych, pogorszenie ostrości widzenia, skurcze w nogach, wymioty, gwałtowna utrata masy ciała. Ten typ występuje u 10 do 15% przypadków cukrzycy.

Cukrzyca typu 2

Zwana również cukrzycą dorosłych, ponieważ zazwyczaj rozwija się powoli u osób dorosłych. Choroba na początku może być leczona dietą i wysiłkiem fizycznym, ale później zwykle wymaga leków przeciwcukrzycowych i/lub wstrzyknięć insuliny. Jest ona spowodowana zbyt małym wydzielaniem insuliny. Najczęściej cukrzycy typu 2 towarzyszy otyłość oraz bardzo często nadciśnienie tętnicze. Ten typ cukrzycy występuje od 85 do 90% wszystkich przypadków cukrzycy.

Cukrzyca ciążowa

Zwana również cukrzycą ciężarnych. Spowodowana jest zaburzeniem gospodarki hormonalnej organizmu podczas ciąży. Zazwyczaj całkowicie ustępuje po porodzie. Jednak w przypadku tych kobiet istnieje wyższe ryzyko zachorowania w przyszłości na cukrzycę. Ten typ cukrzycy występuje w przebiegu około 2-8 % ciąż. U 30-50 % kobiet, u których stwierdzono cukrzycę ciążową, w ciągu najbliższych 15 lat rozwija się cukrzyca typu 2.

Cukrzyca wtórna

Cukrzyca wtórna - cukrzyca ta jest spowodowana rozregulowaniem metabolizmu organizmu przez inne zaburzenia lub zespoły chorobowe. Najczęstsze przyczyny cukrzycy wtórnej można podzielić na: polekowe, niedostateczne lub złe odżywianie, choroby trzustki.

Co to za strona?

Blog cukrzyca to miejsce w którym znajdziesz wiele interesujących tematów: co to jest cukrzyca, jak ją leczyć, jakie są czynniki ryzyka, a także kto może zostać cukrzykiem.

Sieć blogów

Jesteśmy stroną wyróżnioną w sieci blogów tematycznych 1oo.pl. Gorąco polecamy zainstalować aplikację Dropbox.

Kanał Informacyjny

Zasubskrybuj nasz kanał RSS