Nawigacja

Typy i objawy stopy cukrzycowej

Zamieszczono: 16 grudzień

Stopa cukrzycowa jest to zespół objawów klinicznych związanych ze zmianami stóp u osób chorych na cukrzycę, jest to przewlekłe powikłanie obejmujące tkanki miękkie, a w szczególnych przypadkach również kości. Powikłanie to występuje z powodu uszkodzenia układu nerwowego, zaburzeń ukrwienia oraz podatności na infekcje bakteryjne. Nie leczony zespół stopy cukrzycowej w skrajnych przypadkach może doprowadzić do amputacji nóg.

Objawy stopy cukrzycowej

 1. skóra na stopach jest cienka, łuszczy się, jest sucha
 2. niedokrwienie stóp, skóra jest sinawa
 3. skóra pozbawiona jest owłosienia
 4. paznokcie są zdeformowane
 5. powstają uszkodzenia skóry, otarcia, zranienia, pęknięcia skóry, zrogowacenia
 6. następuje zaburzone odczuwanie bólu
 7. nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne
 8. problemy z gojeniem się skóry

Trzy typy stopy cukrzycowej

 • neuropatyczna stopa cukrzycowa – konsekwencja uszkodzenia obwodowego układu nerwowego. Osoba z tym typem stopy cukrzycowej nie jest w stanie rozpoznać temperatury, nie rozpoznaje dotyku, może pojawiać się charakterystyczne uczucie palenia i pieczenia stopy, drętwienie placów u stóp
 • choroba niedokrwienna stopy – wywołana jest miażdżycą tętnic, skóra jest niedożywiona. Początkowo niedokrwienie może objawiać się bólami stóp.
 • neuropatyczna-niedokrwienna stopa cukrzycowa – łączy w sobie dwa poprzednie typy, chory ma owrzodzenia, pęknięcia na stopie, jednak nie czuje bólu.

Co to za strona?

Blog cukrzyca to miejsce w którym znajdziesz wiele interesujących tematów: co to jest cukrzyca, jak ją leczyć, jakie są czynniki ryzyka, a także kto może zostać cukrzykiem.

Sieć blogów

Jesteśmy stroną wyróżnioną w sieci blogów tematycznych 1oo.pl. Gorąco polecamy zainstalować aplikację Dropbox.

Kanał Informacyjny

Zasubskrybuj nasz kanał RSS